Home | U.S. Races | Non U.S. Races | Search | FAQ | Link | Advertise | Split Second | NASTAR  
 

page: 1 2 3 4    Link to This RaceResults  
Golden Rose Race C - Slalom, Men
USA - OR - TIMBERLINE
5/28/2017 8:00 AM
Thanks to all the volunteers!

Results by Cat¹print

 
U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION  
 
GOLDEN ROSE RACE C  
 
USSA RACE CODE No. U1811  
MT HOOD RACE TEAM AND ACADEMY MAY 28, 2017 
TIMBERLINE PNSA 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
ST BIB COMPETITOR------------------------ 
NO NO SURNAME NAME CLS CLUB/YR RUN 1 RUN 2 TOTAL 
 
6 15 Splitstoser, Connor U19 MHA/99 1:03.12 (55) 50.36 (21) 1:53.48 (40) 
22 29 Stutzke, Dylan U19 FAST/00 55.23 (22) 58.68 (58) 1:53.91 (43) 
28 16 Trimble, Trevor U19 MRST/99 DNF DNS  
26 18 Davis, Micah U19 TAS/99 DNF DNS  
25 24 Seidel, Keenan SR MBSEF/95 DNF DNS  
24 21 Scroggins, Tucker U19 MAC/00 DNF DNS  
23 28 Lefevre, Cassell U16 MHA/01 DNF DNS  
21 20 Webb, Jeffrey U19 MRST/98 DNF DNS  
18 19 Bernhardt, Robert U16 MRT/01 DNF DNS  
8 8 Bristow, Andrew U19MBSEF/98 DNF DNS  
5 6 Ireton, Christopher U19 TAS/98 DNF DNS  
3 12 McBurney, Matthew U19 TAS/00 DNF DNS  
16 27 Grossman, Buey U16SVSEF/02 DNS  
 
CAT 2 
 
35 48 Overby, Parker U16 SARS/02 52.07 (11) 49.49 (18) 1:41.56 (12) 
41 33 Lindstrom, Ridley U16SVSEF/02 54.04 (15) 48.01 (11) 1:42.05 (14) 
43 36 Snyder, Charlie U16SVSEF/02 53.01 (12) 49.17 (16) 1:42.18 (15) 
49 41 Simpson, Scot U19 SARS/99 54.80 (20) 48.52 (12) 1:43.32 (16) 
44 30 Nardone, Joshua U16 MHA/02 54.72 (19) 48.68 (13) 1:43.40 (17) 
33 37 Cox, Samuel U16 SSRA/01 54.71 (18) 50.09 (19) 1:44.80 (20) 
42 50 Westman, Cale U16 SPAC/02 55.34 (23) 50.10 (20) 1:45.44 (22) 
39 52 Orfanakis, Nick U14 RM/03 55.38 (24) 50.38 (22) 1:45.76 (24) 
32 39 Panos, Demitri U14 SARS/03 56.06 (26) 52.27 (29) 1:48.33 (28) 
31 43 Lawrence, Nicholas U16 CSRT/01 56.52 (29) 52.49 (30) 1:49.01 (29) 
48 32 Vipond, William U16 CMAC/01 56.92 (32) 53.04 (34) 1:49.96 (30) 
37 46 Brown, Campbell U16 MHA/02 57.53 (35) 53.00 (33) 1:50.53 (33) 
45 53 Mallinen, Max U19 SARS/98 57.29 (33) 53.95 (39) 1:51.24 (34) 
29 40 Lafreniere, Max U19 CMAC/00 58.34 (40) 52.98 (32) 1:51.32 (35) 
46 38 Goranson, Caden U16 SSRA/02 57.29 (33) 54.84 (43) 1:52.13 (37) 
52 47 Lewis, Benjamin U16 SSRA/01 58.36 (41) 1:01.68 (63) 2:00.04 (53) 
36 34 Budd, Connor U19 CMAC/00 1:12.57 (71) 50.96 (27) 2:03.53 (57) 
50 35 Thomson, Tristan U19 CMAC/00 DNF DNS  
47 49 James, Aidan U16 SPAC/01 DNF DNS  
38 44 Sharpe, Blake U19 CMAC/99 DNF DNS  
34 45 Farley, Jared U19 MRST/99 DNF DNS  
30 31 Folta, Andrew U19 SPAC/98 DNF DNS  
51 42 Miller, Asa U19 MRT/00 1:00.08 (46) DNF  
40 51 Derwin, Zachary U16 CMAC/02 1:03.13 (56) DNF  
 
CAT 3 
 
56 69 Kim, Theodore U14 BMA/03 53.20 (14) 50.46 (23) 1:43.66 (18) 
55 71 Andersen, Parker U14 MAC/03 54.66 (17) 50.82 (25) 1:45.48 (23) 
54 64 Vandersloot, Maxwell U19 SARS/99 55.51 (25) 52.66 (31) 1:48.17 (27) 
73 76 Kragh, Sebastian U14 TAS/03 56.80 (31) 53.31 (35) 1:50.11 (31) 
59 67 Sickler, Thomas U14MBSEF/03 56.26 (28) 54.12 (40) 1:50.38 (32) 
 
28-05-17 / TIMBERLINE LIST: NLM1417 U1811 SM0 / 2 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING ALGE TIMY3 WP TIMING 

page: 1 2 3 4             ¹ attached report
Widgets    Upload/View Logos
All results are 'unofficial'     Copyright © 2019 Split Second Sports Timing, Inc., All rights reserved