Home | U.S. Races | Non U.S. Races | Search | FAQ | Quotes | Link | Advertise | Split Second | NASTAR  
 

page: 1 2    Link to This RaceResults  
Start List¹
Eastern High School Championships Maine Qualifier - Single Crs, Best
USA - maine - Mt Abrams
3/7/2010 11:30 AM

Official Results¹print

          Eastern High School Championships Maine State Qualifier - GS    Page 1 
February 27, 2010 Mt Abrams 
Timing and Results by: All Sports Eevents 
www.allsportsevents.com 
Results 
Pl Bib Name Team Run 1 Run 2 Combined 
________________________________________________________________________________ 
1 3 Jacques Lindsey Jay 35.48 (1) 36.10 (2) 35.48 
2 1 Corrigan Margaret Cheverus 36.16 (3) 35.68 (1) 35.68 
3 2 Luce Emily Mt. Abram 35.93 (2) 36.78 (5) 35.93 
4 7 Kallgren Rebekah MCI 36.83 (6) 36.42 (3) 36.42 
5 8 Luce Erin Mt. Abram 37.06 (7) 36.55 (4) 36.55 
6 10 Christensen Emma Rangley 36.70 (4) DNF 36.70 
7 4 Whittier Maddie Greely 36.73 (5) 37.08 (6) 36.73 
8 9 Graham Denali Bangor 37.64 (8) 40.89 (20) 37.64 
9 6 Paradis Erin Biddeford 37.89 (9) 39.27 (12) 37.89 
10 22 Roberts Marissa Gorham 38.25 (11) 37.94 (7) 37.94 
11 11 Blackwood Emily Edward Little 37.98 (10) 43.08 (27) 37.98 
12 24 McHatten Lauren Winthrop 38.27 (12) 39.13 (10) 38.27 
13 19 Jensen Abigail St. Dom 38.42 (13) 38.48 (8) 38.42 
14 5 Rockwell Ruby Greenville 38.53 (14) DNF 38.53 
15 17 Davis Abbi Mt. Blue 38.73 (15) 38.91 (9) 38.73 
16 16 Aiken Natalie Yarmouth 40.60 (19) 39.25 (11) 39.25 
17 15 Machesney Emily Cheverus 40.29 (17) 39.34 (13) 39.34 
18 13 Kany Erin Thorton DNF 39.81 (14) 39.81 
19 39 Farrington Heather Mt. Blue 39.96 (16) 40.86 (19) 39.96 
20 27 Enrico Taylor Freeport 40.59 (18) 40.02 (15) 40.02 
21 20 Jones Macy Camden DNF 40.40 (16) 40.40 
22 33 Chamberlin Phoebe Edward Little 1:02.18 (26) 40.41 (17) 40.41 
23 25 Lee Morgan Yarmouth DNF 40.51 (18) 40.51 
24 36 Lagassey Marissa Windham 41.10 (20) 41.08 (21) 41.08 
25 26 Miller Kera Telstar 41.77 (21) 41.13 (22) 41.13 
26 23 Ouellette Jane Belfast 54.80 (24) 41.14 (23) 41.14 
27 38 Purrington Jayde Livermore Falls 42.70 (22) 41.35 (24) 41.35 
28 34 Bell India Lake Region 57.71 (25) 41.87 (25) 41.87 
29 28 Hornney Taylor Yarmouth 43.53 (23) 42.17 (26) 42.17 
12 Largess Samantha Telstar 
14 Lockwood Claudia Yarmouth 
18 Weigel Sarah Falmouth 
21 Cowin Tara Telstar 
29 Wheeler Rachel Telstar 
30 Carlson Courtney Mountain Valley 
31 Landry Sam Fort Kent 
32 Pelletier Roxanne Fort Kent 
35 Eddy Smythe Yarmouth 
37 Moore Shelby Mountain Valley DNF DNF 
1 53 Rose Alexander Livermore Falls 32.52 (1) 32.40 (1) 32.40 
2 58 Jackson James Edward Little 33.15 (2) 32.84 (2) 32.84 
3 62 Collet Ryan Freeport 33.72 (3) 33.26 (3) 33.26 
4 56 Tragert Jack Lake Region 36.93 (14) 34.27 (4) 34.27 
5 54 Ricker Sam Leavitt DSQ 34.59 (5) 34.59 
6 59 Weigel Ben Falmouth 40.78 (17) 34.73 (6) 34.73 
6 81 Barber Sam Cape Elizabeth 34.73 (4) DNF 34.73 
8 52 Womack Reed Yarmouth 34.76 (5) DNF 34.76 
9 55 Gowan Alexander Falmouth 34.85 (6) 36.10 (12) 34.85 
10 75 Chamberlin Clark Edward Little 34.92 (7) 40.68 (19) 34.92 
11 73 Witt Alexander Mt. Blue 35.94 (9) 34.99 (7) 34.99 
12 69 Daigle Sean Marranacook 44.40 (20) 35.15 (8) 35.15 
13 60 Lever Branden Edward Little DNF 35.32 (9) 35.32 
14 65 Greenblat Logan Marshwood 36.19 (11) 35.66 (10) 35.66 
 
______________________________________________________________________________ 
 
Ski Club Software from www.SplitSecond.com 3/7/2010 2:27:33 PM 

page: 1 2             ¹ attached report
Widgets    Upload/View Logos
All results are 'unofficial'     Copyright © 2016 Split Second Sports Timing, Inc., All rights reserved