Home | U.S. Races | Non U.S. Races | Search | FAQ | Quotes | Link | Advertise | Split Second | NASTAR  
 

    Link to This RaceResults  
Butternut Saturday Program - 1 Run Giant Slalom, Men
USA - MA - Ski Butternut
2/26/2011 5:00 PM
Racers shown in

Saturday_Results¹print

                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION                        
 
BUTTERNUT SATUDAY PROGRAM  
 
USSA RACE CODE No.  
BUTTERNUT RACE CLUB FEBRUARY 26, 2011 
SKI BUTTERNUT EASTERN DIVISION 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
G I A N T S L A L O M M E N  
 
RESULTS BY CLASS  
 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
CLASS : 7  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 61 HENDERSON, MAX 7 DORIS 41.07 770.54 
2 62 RAMIREZ, OLIVIA 7 DORIS 42.06 810.08 
3 56 BROWN, KALLAH 7 DORIS 43.16 854.02 
4 63 WEISS, TALLI 7 DORIS 57.80 990.00 
5 58 DRUCKER, SARAH 7 DORIS 1:10.82 990.00 
6 57 DRUCKER, SAM 7 DORIS 1:28.89 990.00 
 
DID NOT START 
 
55 AGRESTA, GABRIELLA 7 DORIS  
59 GASPEL, CHELSEA 7 DORIS  
60 GASPEL, SOPHIE 7 DORIS  
 
 
CLASS : 8  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 73 WAINWRIGHT, ANDREW 8 DORIS 39.04 689.45 
2 72 SHAPIRO, ZACHARIAS 8 DORIS 46.32 980.25 
3 65 DASANTIS, JACK 8 DORIS 1:18.57 990.00 
 
DID NOT START 
 
64 BROWN, NOAH 8 DORIS  
66 EASON, AJ 8 DORIS  
67 PRICE, ZACHARY 8 DORIS  
68 RAGUSA, JAMES 8 DORIS  
69 RAPP, DYLAN 8 DORIS  
70 RYEL, BEN 8 DORIS  
71 RYEL, JAKE 8 DORIS  
74 WESTON, ANDREW 8 DORIS  
 
 
26-02-11 / SKI BUTTERNUT LIST: GM0 / 1 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE TIMING 
U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION  
 
BUTTERNUT SATUDAY PROGRAM  
 
USSA RACE CODE No.  
BUTTERNUT RACE CLUB FEBRUARY 26, 2011 
SKI BUTTERNUT EASTERN DIVISION 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
CLASS : 9  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 80 KEIFFER, ANDREW 9 GARY 27.46 226.89 
2 75 BLASKEY, NICK 9 GARY 27.98 247.66 
3 81 KELLY, COLIN 9 GARY 29.95 326.35 
4 83 WARD, CLAIRE 9 GARY 30.02 329.15 
5 79 HENDERSON, JACK 9 GARY 30.93 365.50 
6 82 KIST, JADYN 9 GARY 31.96 406.64 
7 78 DRISCOL, SAVANNA 9 GARY 33.88 483.33 
 
DID NOT START 
 
76 CALDERON, MATTEO 9 GARY  
77 CALDERON, TOMASSO 9 GARY  
84 WOFSY, LAYLA 9 GARY  
 
 
CLASS : 10  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 86 DIAMOND, LEO 10 GEORG 21.78 0.00 
2 88 PATTISON, ALEXANDER 10 GEORG 45.08 930.72 
3 85 ANJOS, MORGAN 10 GEORG 1:56.67 990.00 
 
DID NOT START 
 
87 LENT, EMILY 10 GEORG  
89 THOMPSON, SOPHIE 10 GEORG  
90 KATZ, ISABELLE 11 GEORG  
91 MACAIARE, YVES 11 GEORG  
92 PARMAR, ANGELEE 11 GEORG  
93 PERITZ, MORGAN 11 GEORG  
94 COURTEMANCHE, JOHN 12 JASON  
95 DRUCKER, ANNA 12 JASON  
96 NAMIOT, CHUCKIE 12 JASON  
97 NAMIOT, HENRY 12 JASON  
98 12 JASON  
99 VERMEULEN, CHASE 12 JASON  
 
 
 
26-02-11 / SKI BUTTERNUT LIST: GM0 / 2 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE TIMING 
U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION  
 
BUTTERNUT SATUDAY PROGRAM  
 
USSA RACE CODE No.  
BUTTERNUT RACE CLUB FEBRUARY 26, 2011 
SKI BUTTERNUT EASTERN DIVISION 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
CLASS :  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 252 Ron 27.06 210.91 
2 250 Karen 28.74 278.02 
3 251 Gregory 29.51 308.77 
 
 
CLASS : 1  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
 
DID NOT START 
 
1 BRECKENRIDGE, ETHAN 1 ALEX  
2 CARDUCCI, ALEXANDER 1 ALEX  
3 DRISCOL, HUNTER 1 ALEX  
4 KENDRA, GRACE 1 ALEX  
5 KENDRA, STEPHEN 1 ALEX  
6 LAVINE, BENJAMIN 1 ALEX  
7 MCDONAGH, ADAM 1 ALEX  
8 MUNCH, JACOB 1 ALEX  
9 ROUSH, HENRY 1 ALEX  
10 ROUSH, JACK 1 ALEX  
11 SCHWEBEL, JUSTIN 1 ALEX  
12 WOFSY, MAYA 1 ALEX  
 
 
CLASS : 13  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 100 BEAULE, JACQUELINE 13 KANE 28.77 279.21 
2 104 LAUBSCHER, ALEC 13 KANE 29.32 301.18 
3 107 PATCHET, GAVIN 13 KANE 31.16 374.68 
4 105 LAUBSCHER, RYAN 13 KANE 31.21 376.68 
5 102 DIAMOND, OLIVER 13 KANE 36.10 572.01 
6 103 KINEEN, JAY 13 KANE 37.61 632.33 
 
 
 
26-02-11 / SKI BUTTERNUT LIST: GM0 / 3 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE TIMING 
U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION  
 
BUTTERNUT SATUDAY PROGRAM  
 
USSA RACE CODE No.  
BUTTERNUT RACE CLUB FEBRUARY 26, 2011 
SKI BUTTERNUT EASTERN DIVISION 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
CLASS : 13  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
DID NOT START 
 
101 DANIELE, MARTINA 13 KANE  
106 LORENZ, MARK 13 KANE  
108 SAKAI, SHUN 13 KANE  
109 SINIGAGLIA, CHIARA 13 KANE  
 
 
CLASS : 14  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 113 MALLOY, RYAN 14 KIM 36.62 592.78 
2 110 BLASKEY, GRACE 14 KIM 37.82 640.72 
3 112 LAVINE, ADYN 14 KIM 38.57 670.67 
4 111 KELLY, CORINNA 14 KIM 39.97 726.60 
5 115 MILLER, HALLIE 14 KIM 40.16 734.19 
6 114 MILLER, ELLIE 14 KIM 42.03 808.88 
 
DID NOT START 
 
116 ORTON, BEN 14 KIM  
 
 
CLASS : 15  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 121 ROUSH, KATE 15 LYNN/ 46.76 990.00 
2 120 QUINN, CHARLOTTE 15 LYNN/ 57.31 990.00 
3 117 DECKER, HANNAH 15 LYNN/ 3:24.12 990.00 
 
DID NOT START 
 
118 MICHALSKI, SOPHIA 15 LYNN/  
119 PARMAR, ROHAN 15 LYNN/  
122 THOMPSON, CHARLES 15 LYNN/  
 
 
26-02-11 / SKI BUTTERNUT LIST: GM0 / 4 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE TIMING 
U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION  
 
BUTTERNUT SATUDAY PROGRAM  
 
USSA RACE CODE No.  
BUTTERNUT RACE CLUB FEBRUARY 26, 2011 
SKI BUTTERNUT EASTERN DIVISION 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
CLASS : 16  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 124 BLACKMER, BYRN 16 MARY 43.32 860.41 
2 128 DECKER, SAMWELL 16 MARY 44.45 905.55 
3 129 DI GENTI, RAYN 16 MARY 49.14 990.00 
4 127 DANIELSON, IAN 16 MARY 56.25 990.00 
5 135 WAINWRIGHT, ANNIKA 16 MARY 56.71 990.00 
6 126 DANIELSON, ERIKA 16 MARY 1:03.40 990.00 
7 125 CULLEN, KELLY 16 MARY 1:07.86 990.00 
8 130 HABER, MURPHY 16 MARY 1:17.29 990.00 
 
DID NOT START 
 
123 ADAMS, ZOEY 16 MARY  
131 JENNINGS, MARIA 16 MARY  
132 JENNINGS, SARAH 16 MARY  
133 LYNCH, ERIN 16 MARY  
134 LYNCH, SOPHIE 16 MARY  
 
 
CLASS : 17  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 138 HESTER, GAVIN 17 NANNI 34.10 492.12 
2 141 MCMAHON, JULIANA 17 NANNI 34.49 507.70 
3 142 17 NANNI 36.53 589.19 
4 139 LANDRY, MAX 17 NANNI 41.94 805.29 
5 140 LANDRY, SAMUEL 17 NANNI 48.94 990.00 
 
DID NOT START 
 
136 COLE, ANNA 17 NANNI  
137 DANIELE, SOFIA 17 NANNI  
143 OLSSON, LIISA 17 NANNI  
144 THOMAS, ZOE 17 NANNI  
145 WEST, AUDREY 17 NANNI  
 
 
 
 
 
26-02-11 / SKI BUTTERNUT LIST: GM0 / 5 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE TIMING 
U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION  
 
BUTTERNUT SATUDAY PROGRAM  
 
USSA RACE CODE No.  
BUTTERNUT RACE CLUB FEBRUARY 26, 2011 
SKI BUTTERNUT EASTERN DIVISION 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
CLASS : 18  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 154 QUINN, JOE 18 RIX 30.82 361.10 
2 150 GOODRICH, BEN 18 RIX 31.06 370.69 
3 152 KUNZEL, TRISTAN 18 RIX 31.74 397.85 
4 149 CULLEN, WILLIAM 18 RIX 33.43 465.36 
5 146 BOLJONIS, ARABELLA 18 RIX 35.02 528.87 
6 151 GREEN, JAKE 18 RIX 36.44 585.59 
7 148 CULLEN, THOMAS 18 RIX 36.75 597.98 
 
DID NOT START 
 
147 BOLJONIS, MERYL 18 RIX  
153 PRICE, BRIANNA 18 RIX  
155 WEST , OWEN 18 RIX  
156 BURSTEIN, DAVID 19 ROB  
157 COOGAN, ABBEY 19 ROB  
158 GULIOSO, MARISSA 19 ROB  
159 MCLEAN, TEDDY 19 ROB  
 
 
CLASS : 2  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 13 BEAULE, MADELINE 2 ALEX 30.35 342.33 
2 16 KINEON, IAN 2 ALEX 33.81 480.54 
3 21 PATCHET, COLIN 2 ALEX 34.68 515.29 
4 19 MARTIN, AVERY 2 ALEX 36.51 588.39 
5 15 KEIFFER, LUCIE 2 ALEX 37.87 642.71 
6 14 FOX, DELANEY 2 ALEX 38.60 671.87 
7 18 MAFFEI, CLARA 2 ALEX 41.37 782.52 
8 20 2 ALEX 1:00.48 990.00 
 
DID NOT START 
 
17 LIN, CHARISSA 2 ALEX  
22 RODRIGUEZ-BENJA, ALEX 2 ALEX  
160 ANJOS, BROOKE 20 WENDE  
161 ANJOS, ROSS 20 WENDE  
162 BURSTEIN, SARAH 20 WENDE  
 
26-02-11 / SKI BUTTERNUT LIST: GM0 / 6 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE TIMING 
U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION  
 
BUTTERNUT SATUDAY PROGRAM  
 
USSA RACE CODE No.  
BUTTERNUT RACE CLUB FEBRUARY 26, 2011 
SKI BUTTERNUT EASTERN DIVISION 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
CLASS : 2  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
DID NOT START 
 
201 WEISS, GRETHA 21 ANDRE  
202 CHAKRAVARTTY, RAHUL 22 BRUCE  
203 GREEN, LARRY 22 BRUCE  
204 RAMIREZ, GILBERTO 22 BRUCE  
205 WARD, JAMES 22 BRUCE  
 
 
CLASS : 23  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 206 HERSHEY, KAREN 23 GAIL 37.81 640.32 
2 207 MCMAHON, MARICEL 23 GAIL 43.73 876.79 
3 208 WAGGETT, ELLEN 23 GAIL 56.82 990.00 
 
DID NOT START 
 
209 WOFSY, HALLIE 23 GAIL  
210 SHETH, NIRAV 24 MARK  
211 SHETH, SAVITA 24 MARK  
212 RODRIGUEZ, MAYRA 25 TONY  
 
 
CLASS : 26  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 213 WEISS, PETER 26 TONY 54.71 990.00 
 
 
 
 
 
 
 
26-02-11 / SKI BUTTERNUT LIST: GM0 / 7 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE TIMING 
U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION  
 
BUTTERNUT SATUDAY PROGRAM  
 
USSA RACE CODE No.  
BUTTERNUT RACE CLUB FEBRUARY 26, 2011 
SKI BUTTERNUT EASTERN DIVISION 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
CLASS : 3  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 33 TICHY, CASEY 3 ALEX 31.44 385.87 
2 29 PLATT, BEN 3 ALEX 32.25 418.22 
3 25 GOODRICH, ANNABELLE 3 ALEX 34.46 506.50 
4 32 SNOW, DANIEL 3 ALEX 34.95 526.07 
5 28 MCMAHON, NICOLAS 3 ALEX 35.45 546.05 
6 26 KIST, HENDRICK 3 ALEX 35.73 557.23 
7 23 FOX, CHELSEA 3 ALEX 37.01 608.36 
8 31 SCHWEBEL, JULIETTE 3 ALEX 42.79 839.24 
9 30 QUINN, SIMON 3 ALEX 59.94 990.00 
 
DID NOT START 
 
24 FOX, GEORGIA 3 ALEX  
27 LIN, ALEXANDRA 3 ALEX  
34 ADDISON, JAKE 4 DAKOT  
35 ADDISON, TAYLOR 4 DAKOT  
36 CALVANESE, ANDREW 4 DAKOT  
37 DI GENTI, JASMINE 4 DAKOT  
38 DIAMOND, CORDELLA 4 DAKOT  
39 MONTELEONE, PAUL 4 DAKOT  
40 SIVINSKI, ANNA 4 DAKOT  
41 BLASKEY, TREY 5 DAVY  
42 MANTON, SHAYE 5 DAVY  
 
 
CLASS : 6  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
1 54 PARKER, SEAN 6 DORIS 33.97 486.93 
2 48 GRANT, CAROLINE 6 DORIS 34.36 502.51 
3 44 CEKIC, LUKA 6 DORIS 36.10 572.01 
4 53 MUNCH, DANIEL 6 DORIS 39.08 691.05 
5 49 GRANT, MAGGIE 6 DORIS 39.58 711.02 
6 50 KRASINKSI, EMMA 6 DORIS 39.59 711.42 
7 47 ELDEN, OSCAR 6 DORIS 41.71 796.10 
8 45 CHAKRAVARITY, NEAL/CHEO 6 DORIS 45.49 947.09 
9 43 CADOVIUS, ZACHARY 6 DORIS 1:13.70 990.00 
 
 
26-02-11 / SKI BUTTERNUT LIST: GM0 / 8 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE TIMING 
U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION  
 
BUTTERNUT SATUDAY PROGRAM  
 
USSA RACE CODE No.  
BUTTERNUT RACE CLUB FEBRUARY 26, 2011 
SKI BUTTERNUT EASTERN DIVISION 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
CLASS : 6  
------------  
 
PL Bib USSA COMPETITOR----------------------------- FINAL RACE 
Nr Nr SURNAME NAME CLS CLUB/YR TIME POINTS 
 
DID NOT START 
 
46 DI GENTI, CAELAN 6 DORIS  
51 LEE, KENDRICK 6 DORIS  
52 LICHSTEIN, WILL 6 DORIS  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
26-02-11 / SKI BUTTERNUT LIST: GM0 / 9 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DATA PROCESSING BY USSA SOFTWARE TIMING 

¹ attached report
Widgets    Upload/View Logos
All results are 'unofficial'     Copyright © 2016 Split Second Sports Timing, Inc., All rights reserved