Home | Races | Search | FAQ | Quotes | Link | Advertise | Split Second | NASTAR  
 

    Link to This RaceResults  
TEAM¹
LAKE MICHIGAN CONFERENCE CHAMP BOYS SLALOM - Single Crs, Combined
USA - MI - BOYNE HIGHLANDS
2/10/2011 5:30 PM

SLALOM RESULTS¹print

                         SINGLE COURSE RACE  2/10/2011                    Page 1 
 
LAKE MICHIGAN CONFERENCE CHAMPIONSHIP 
FEBRUARY 10, 2011 @ BOYNE HIGHLANDS 
BOYS SLALOM 
 
 
CLASS : A 
Pl Bib Class Team Name Run 1 Run 2 Combined 
________________________________________________________________________________ 
1 68 A HS Drake Doherty 35.87 (1) 36.52 (1) 1:12.39 (1) 
2 80 A TCMN Tyler Hansen 38.61 (2) 38.43 (3) 1:17.04 (2) 
3 79 A TCMN Stephan Siddall 39.07 (3) 38.38 (2) 1:17.45 (3) 
4 82 A TCMN Cole McCardel 39.87 (4) 40.18 (4) 1:20.05 (4) 
5 64 A HS Dan Davis 41.12 (5) 40.33 (5) 1:21.45 (5) 
6 1 A BC Dean Hague 41.27 (7) 40.79 (6) 1:22.06 (6) 
7 62 A HS Jac Talcott 41.23 (6) 40.85 (8) 1:22.08 (7) 
8 4 A BC Norman Berge 43.24 (15) 40.83 (7) 1:24.07 (8) 
9 202 A ELK Gabe Leaf 42.80 (12) 41.70 (9) 1:24.50 (9) 
10 99 A GRY Roger Heggie 42.71 (11) 41.82 (10) 1:24.53 (10) 
11 35 A CHEJ Paul Stolt 42.52 (9) 42.01 (11) 1:24.53 (10) 
12 31 A CHEJ Brian Shutler 42.55 (10) 42.61 (12) 1:25.16 (12) 
13 70 A HS Greg Gallagher 42.50 (8) 43.33 (14) 1:25.83 (13) 
14 66 A HS Forrest Lundgren 42.83 (13) 43.18 (13) 1:26.01 (14) 
15 83 A TCMN Jeff Summers 43.51 (16) 43.62 (15) 1:27.13 (15) 
16 5 A BC Cory Bohnet 43.08 (14) 44.56 (16) 1:27.64 (16) 
17 87 A TCMN Casey Kelley 44.15 (17) 44.81 (17) 1:28.96 (17) 
18 63 A HS Ben Postma 47.05 (19) 47.19 (18) 1:34.24 (18) 
19 3 A BC Neil Anderson 48.16 (20) 48.18 (19) 1:36.34 (19) 
20 96 A GRY Curtis Wilson 50.55 (21) 50.31 (21) 1:40.86 (20) 
21 32 A CHEJ Jonathon Lindfors 51.13 (23) 50.00 (20) 1:41.13 (21) 
22 205 A ELK Jake Klien 51.08 (22) 50.77 (23) 1:41.85 (22) 
23 33 A CHEJ Brandon Cardwell 45.29 (18) 57.30 (28) 1:42.59 (23) 
24 92 A GRY Aaron Kiessel 51.60 (24) 52.89 (24) 1:44.49 (24) 
25 213 A ELK Tom Wirtz 59.94 (25) 57.83 (29) 1:57.77 (25) 
26 104 A GRY Jordan Bulmer DSQ 50.75 (22) 
27 210 A ELK Jim King DNS DNS 
28 6 A BC Jacob Knitter DNS DNS 
29 81 A TCMN Ben Dirkse DNF DNS 
30 36 A CHEJ Tag MacCreddie DSQ 55.49 (26) 
31 97 A GRY Kacper Szymonski DSQ 57.21 (27) 
32 34 A CHEJ Tyler Engstrom DNS DNS 
33 94 A GRY Kevin Ningelgen DSQ 53.55 (25) 
 
CLASS : B 
Pl Bib Class Team Name Run 1 Run 2 Combined 
________________________________________________________________________________ 
1 85 B TCMN Max Rysztak 48.68 (1) 51.47 (1) 1:40.15 (1) 
2 90 B TCMN Chris Buswinska 51.14 (2) 54.20 (2) 1:45.34 (2) 
3 95 B GRY Nick Swiercz 55.27 (3) 55.22 (3) 1:50.49 (3) 
4 65 B HS John Repasky 1:00.31 (4) 1:00.70 (4) 2:01.01 (4) 
5 101 B GRY Nick Amaya 
 
 
 
 
________________________________________________________________________________ 
 
Ski Club Software from www.SplitSecond.com 2/10/2011 6:40:24 PM 

¹ attached report
Widgets    Upload/View Logos
All results are 'unofficial'     Copyright © 2016 Split Second Sports Timing, Inc., All rights reserved