Home | U.S. Races | Non U.S. Races | Search | FAQ | Quotes | Link | Advertise | Split Second | NASTAR  
 

page: 1 2 3 4 5 6    Link to This RaceResults  
Gravity East 3 Eastern States Cup 4 - Single Crs, Best
USA - NY - Plattekill Mountain
7/4/2010 12:00 PM
Thanks to all the racers for supporting this race and for Gravity East making a stop here on the tour.

Gravity East 3 East¹print

                                  Gravity East 3 Eastern States Cup 4 
Plattekill Mountain Bike Park Roxbury New York USA 
Timing and Results Plattekill Mountain Live Timing Services 
www.plattekill.com 
Results by Class 
 
Class : F 1 1-99 
 
Rank Bib Name Team Class Run 
_______________________________________________________________________________________ 
1 348 Katelyn Parhiala Wachusettsn Brewery F 1 1-99 3:54.45(1) 
2 141 Rebecca Gardner Beacon Bombers/Nema F 1 1-99 3:55.94(2) 
3 128 Rebecca Bagley FTW Factory Racing/Azoni F 1 1-99 3:56.84(3) 
4 410 Felicia Kearsley Windham Mtn Outfitters F 1 1-99 4:30.30(4) 
5 197 Leslie Litton Girth Bikes F 1 1-99 20:22.3(5) 
 
Class : F 2 1-99 
 
Rank Bib Name Team Class Run 
_______________________________________________________________________________________ 
1 212 Taylor Allison FTW Factory/ Plattekill F 2 1-99 3:42.78(1) 
2 297 Elixandria Porru Go Pro/Oandapos;Neal F 2 1-99 4:10.89(2) 
3 277 Maddie Crowley United/Freeride F 2 1-99 4:24.83(3) 
4 271 Meredith Mansfield Drummer Racing/Crank Bro F 2 1-99 4:30.08(4) 
5 346 Jennifer Tammam FTW Factory F 2 1-99 4:30.59(5) 
6 282 Jennel Ortiz Team Marteyandapos;s F 2 1-99 4:37.84(6) 
7 305 Olivia Allison FTW Factory/ Plattekill F 2 1-99 5:15.51(7) 
 
Class : F Pro 1-99 
 
Rank Bib Name Team Class Run 
_______________________________________________________________________________________ 
1 91 Dawn Bourque ROCKY MTN-CHAIN LINE CYC F Pro 1-99 3:16.55(1) 
2 89 Karen Eagan Highland Mountain/Sinist F Pro 1-99 3:33.99(2) 
3 92 Joanna Petterson NEMA/MAXXIS F Pro 1-99 3:46.37(3) 
 
Class : M 1 Junior 1-18 
 
Rank Bib Name Team Class Run 
_______________________________________________________________________________________ 
1 185 Max Morgan Team Moorewood USA M 1 Junior 1-18 2:53.91(1) 
2 135 Logan Mulally Troy Lee Designs M 1 Junior 1-18 2:54.96(2) 
3 401 Matt Lareau Killington/Marzocchi/Roy M 1 Junior 1-18 2:57.97(3) 
4 402 Luen Proft Killington/Raceface/Kend M 1 Junior 1-18 2:59.26(4) 
5 137 Alex Bowdish Green Mountain DH M 1 Junior 1-18 3:00.77(5) 
6 219 Nikolas Dudukovich gamut USA/ Leatt M 1 Junior 1-18 3:02.07(6) 
7 114 Peter McNulty Gravity Project M 1 Junior 1-18 3:07.07(7) 
8 170 Andrew Schumer Green Mountain DH M 1 Junior 1-18 3:09.44(8) 
9 173 David Milkiewicz Gravity Project M 1 Junior 1-18 3:09.46(9) 
10 133 Ray Syron Sinister/United Freeride M 1 Junior 1-18 3:12.61(10) 
11 150 Max Hautaniemi Gravity Project M 1 Junior 1-18 3:15.67(11) 
406 Damon Morin Highland Mtn M 1 Junior 1-18 DNF 
 
Class : M 1 Master 30-39 
 
Rank Bib Name Team Class Run 
_______________________________________________________________________________________ 
1 162 Neil Snyder Down Tube Cycles/VonCoop M 1 Master 30-39 2:57.40(1) 
2 127 Donald Roberts FTW Factory Racing M 1 Master 30-39 3:02.63(2) 
3 183 Jason Scheiding Fastline Racing M 1 Master 30-39 3:04.06(3) 
 
__________________________________________________________________________________________ 
 
Ski Club Software from www.SplitSecond.com 7/12/2010 12:59:44 PM 

page: 1 2 3 4 5 6             ¹ attached report
Widgets    Upload/View Logos
All results are 'unofficial'     Copyright © 2016 Split Second Sports Timing, Inc., All rights reserved