Home | U.S. Races | Non U.S. Races | Search | FAQ | Link | Advertise | Split Second | NASTAR  
 

    Link to This RaceResults  
StartList Manche1(F)¹
StartList (Par Club)¹
U14 SL Invitation - FILLES - Slalom, Ladies
CAN - QC - LA RESERVE - St-Donat
3/4/2017 9:00 AM
Fin de course

Résultats Filles¹print

                              ALPINE CANADA ALPIN                                
 
COURSE INVITATION U14 LA RESERVE (F)  
 
CODEX ACA No.  
CLUB DE SKI LA RESERVE 4 MARS 2017 
SKI LA RESERVE DIVISION LAURENTIENNE 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
S L A L O M F É M I N I N  
RÉSULTATS OFFICIELS  
 
JURY DONNÉES TECHNIQUES 
 
DT Belle Neige (CAN) PISTE LUGE 
ARBITRE CeCe Culver Grey (CAN) DÉPART 0 M 
DIR. D`ÉPREUVE Patrice Morin (CAN) ARRIVÉE 0 M 
DÉNIVELLATION 0 M 
 
No HOMOLOGATION  
 
 
1e MANCHE 2e MANCHE 
TRACEUR Jordan Reid (CAN) Jordan Reid (CAN) 
OUVREURS -A- Xavier Morin (CAN) -A- Anais Piotte (CAN) 
-B- Anais Piotte (CAN) -B- Mathilde Lefebvre (CAN) 
-C- Mathilde Lefebvre (CAN) -C- Anthony Nardone (CAN) 
-D- -D-  
-E- -E-  
 
PORTES/VIRAGES 46/() 46/() 
HEURE DE DÉBUT 9:00 1:30 
MÉTÉO: ENSOLEILé NEIGE: GLACé TEMP. D: 0 C A: 0 C 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
RG No No CONCURRENT--------------------- 1e 2e TEMPS 
BIB ACA NOM et PRÉNOM NAT/AN MANCHE MANCHE TOTAL  
 
1 26 2017054 MATHIEU, Flavie STSAV/04 46.58 45.23 1:31.81 
2 34 2015622 LANGELIER, Clara BLEUE/03 48.36 46.40 1:34.76 
3 53 2022158 O`REGAN, Grace STSAV/04 47.89 47.71 1:35.60 
4 67 2016894 TREMBLAY, Maxime STSAV/03 48.88 48.06 1:36.94 
5 95 2019190 SANSOUCY, Noemie STSAV/03 49.92 48.40 1:38.32 
6 130 2019098 PARKER, Julia L MTHAB/03 49.29 49.26 1:38.55 
7 121 2018408 PRIMEAU, Penelope STSAV/04 49.87 48.89 1:38.76 
8 5 2018121 TELLIER, Valerie MORIN/03 49.62 49.19 1:38.81 
9 64 2018311 KING, Rose BLANC/04 50.31 49.85 1:40.16 
10 54 2020409 CYR, Coralie STSAV/04 50.06 50.34 1:40.40 
11 94 2022563 GOUCHER, Emma TREMB/03 51.37 49.57 1:40.94 
12 129 2025352 GOPALAKRISHNAN, Jane TREMB/03 51.81 50.01 1:41.82 
13 48 2019160 HOULE, Anne-Sophie STSAV/03 51.62 50.30 1:41.92 
14 6 2017922 JEAN-BROWN, Mathilde STSAV/03 51.70 50.42 1:42.12 
15 11 2022739 RACINE, Camille RESER/04 51.88 50.38 1:42.26 
 
 
04-03-17 / SKI LA RESERVE LISTE: SF8 / 1 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DONNÉES TRAITÉES PAR SPLIT SECOND SOFTWARE CHRONOMÉTRAGE TAG HEUER CP 520 
U14F / ROSSIGNOL / PLAISIRS GASTRONOMIQUES 
ALPINE CANADA ALPIN  
 
COURSE INVITATION U14 LA RESERVE (F)  
 
CODEX ACA No.  
CLUB DE SKI LA RESERVE 4 MARS 2017 
SKI LA RESERVE DIVISION LAURENTIENNE 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
RG No No CONCURRENT--------------------- 1e 2e TEMPS 
BIB ACA NOM et PRÉNOM NAT/AN MANCHE MANCHE TOTAL  
 
16 127 2019794 CHAPLEAU, Annabelle OLYM/03 53.75 48.97 1:42.72 
17 110 2021267 ETTEDGUI, Sara TREMB/04 52.49 50.27 1:42.76 
18 45 2024325 NAPPERT, Thea MORIN/04 53.07 50.71 1:43.78 
19 93 2022151 LABERGE, Alexia STSAV/04 52.74 51.29 1:44.03 
20 31 2026947 URNESS, Emma TREMB/04 54.08 50.07 1:44.15 
21 80 2022547 LETOURNEAU, Clara MORIN/03 51.75 52.71 1:44.46 
22 23 2017049 FARAH-LAJOIE, Laurence STSAV/03 52.64 52.07 1:44.71 
23 111 2019380 RAYMOND, Elodie STSAV/04 53.06 51.75 1:44.81 
24 56 2019793 BELAIR, Laurie-Anne OLYM/03 50.91 54.78 1:45.69 
25 55 2020410 CYR, Camille STSAV/04 51.80 54.00 1:45.80 
26 28 2024620 ST-PIERRE, Karine MTHAB/04 53.84 52.20 1:46.04 
27 44 2019153 CLOUTIER, Sarah STSAV/03 53.18 53.24 1:46.42 
28 1 2024166 MALOUF, Chloe TREMB/04 54.48 52.27 1:46.75 
29 133 2021266 DESROCHES, Naomie TREMB/03 53.04 53.91 1:46.95 
30 135 2022143 BERNIER, Audrey-Anne STSAV/04 54.27 52.90 1:47.17 
31 30 2017391 BOTTO-GRIBBON, Kate BLEUE/03 53.92 53.53 1:47.45 
32 65 2019283 GARON, Anna OLYM/03 54.23 53.39 1:47.62 
33 92 2025378 SOTIRIADIS, Alexis TREMB/04 54.41 53.34 1:47.75 
34 43 2024149 ELDER, Josephine TREMB/03 55.22 52.98 1:48.20 
113 2024465 LANGELIER, Sabriel TREMB/04 54.34 53.86 1:48.20 
36 138 2020616 MARSAN, Eve STSAV/03 54.17 54.11 1:48.28 
37 112 2019165 PRUD`HOMME, Juliette STSAV/03 53.95 54.55 1:48.50 
38 76 2017825 MARTIN, Sandrine STSAV/03 55.92 52.63 1:48.55 
39 60 2020749 PITRE, Anne-Sophie MORIN/04 54.85 53.79 1:48.64 
40 13 2019787 RICHARD, Daphnee RESER/03 54.32 54.79 1:49.11 
41 137 2022705 BILODEAU, Anne-Julie TREMB/03 54.88 54.38 1:49.26 
42 87 2020811 BERGERON, Olivia MTGAR/04 57.15 52.71 1:49.86 
43 128 2019519 MELANSON, Maeva STSAV/04 54.46 55.72 1:50.18 
44 72 2019189 LIBMAN, Alexandra TREMB/03 57.79 54.23 1:52.02 
45 29 2023692 LACHANCE, Delphine VSC/04 56.34 55.93 1:52.27 
46 116 2018555 NARDONE, Romie RESER/04 56.36 56.84 1:53.20 
47 22 2020686 CHENIER-LEGGETT, GeorgiBLANC/03 56.68 57.13 1:53.81 
48 99 2024187 TROQUET, Oceane TREMB/04 1:04.59 49.64 1:54.23 
49 4 2019412 HUGHES, Rose MORIN/04 55.36 58.89 1:54.25 
50 10 2018464 CHAYER, Audrey AVAL/04 57.95 57.59 1:55.54 
51 115 2023863 RILEY, Elisha MTGAB/04 59.78 56.01 1:55.79 
52 131 2021074 PARENTEAU, Laurence TREMB/04 58.60 57.32 1:55.92 
53 97 2018545 CHARLAND, Maila RESER/04 58.98 57.41 1:56.39 
54 123 2019154 CLOUTIER, Virginie STSAV/04 58.94 57.55 1:56.49 
55 35 2025481 THIBERT, Ouma BLANC/03 57.56 59.34 1:56.90 
56 100 2019303 ROY, Laetitia OLYM/04 59.82 58.15 1:57.97 
57 24 2017663 DESJARDINS-OUELLET, AnoBLANC/04 56.86 1:01.37 1:58.23 
 
04-03-17 / SKI LA RESERVE LISTE: SF8 / 2 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DONNÉES TRAITÉES PAR SPLIT SECOND SOFTWARE CHRONOMÉTRAGE TAG HEUER CP 520 
U14F / ROSSIGNOL / PLAISIRS GASTRONOMIQUES 
ALPINE CANADA ALPIN  
 
COURSE INVITATION U14 LA RESERVE (F)  
 
CODEX ACA No.  
CLUB DE SKI LA RESERVE 4 MARS 2017 
SKI LA RESERVE DIVISION LAURENTIENNE 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
RG No No CONCURRENT--------------------- 1e 2e TEMPS 
BIB ACA NOM et PRÉNOM NAT/AN MANCHE MANCHE TOTAL  
 
58 33 2018167 MAINVILLE, Laurie VSC/03 59.42 1:01.60 2:01.02 
59 78 2023687 FAFARD, Mathilde VSC/04 59.53 1:01.86 2:01.39 
60 51 2026235 DAVID-LUSSIER, Alexia AVAL/03 1:01.00 1:00.51 2:01.51 
61 46 2022793 HACCOUN-CHOQUETTE, EmmaTREMB/04 1:00.96 1:01.21 2:02.17 
62 71 2025462 CHENIER, Camille BLANC/04 1:02.26 1:01.40 2:03.66 
63 81 2024048 DRAPEAU-BOLDUC, Chloe MTHAB/03 1:03.85 1:01.07 2:04.92 
64 68 2022651 BRAY, Emma-Rose MORIN/04 1:02.89 1:02.42 2:05.31 
65 15 2020670 LEBLANC, Penelope STSAV/04 57.31 1:08.04 2:05.35 
66 119 2022148 DESJARDINS, Gabrielle STSAV/04 1:03.00 1:06.75 2:09.75 
67 85 2026401 PROULX, Lea MTGAB/04 1:05.77 1:04.81 2:10.58 
68 57 2018435 TALBOT-DURIVAGE, JulietMTGAR/03 1:01.83 1:10.78 2:12.61 
69 79 2021286 SANSCARTIER, Florence MTGAB/04 1:06.39 1:09.06 2:15.45 
70 52 2021442 DAOUST, Charlie-Ann OLYM/03 1:06.89 1:09.02 2:15.91 
71 39 2016596 UNGER, Julianne MTHAB/03 1:06.80 1:11.23 2:18.03 
72 107 2019379 GAGNON, Megan OLYM/03 1:18.82 1:00.31 2:19.13 
73 3 2025945 LUNA-BEDARD, Laura AVAL/03 1:04.09 1:15.96 2:20.05 
74 40 2020614 KAINE, Alexandra STSAV/04 1:02.91 1:17.49 2:20.40 
75 70 2022853 ROBIN, Olivia TREMB/04 1:16.37 1:06.63 2:23.00 
 
NOT PERMITTED TO START 1st RUN 
 
ABSENTS (DNS) MANCHE 1 
103 2022777 KOIFMAN, Liya BLANC/03 
42 2025355 DECOSTE, Macey TREMB/04 
74 2017912 CHARRON, Elly STSAV/04 
82 2024323 DESROSIERS, Amelia MORIN/04 
109 2021269 HAMEL-PAQUET, Victoria STSAV/03 
49 2022516 VEILLEUX, Jessika BELNE/03 
41 2026950 DUGUAY, Frederique STSAV/04 
27 2021280 POPLAW, Julianne TREMB/04 
14 2021531 DUSABLON, Sarah RESER/04 
38 2024115 BISSETT, Lea TREMB/03 
102 2022316 SIROIS, Maxime TREMB/03 
134 2018414 BIBEAU, Jade MTGAR/04 
117 2018556 ALLARD, Marianne RESER/03 
36 2017045 BALTHAZARD, Mia MTGAB/03 
7 2020746 GAGNON, Chloe MORIN/03 
 
ABANDONS (DNF) MANCHE 1 
25 2020599 DESROSIERS, Laurence STSAV/04 
19 2025356 FITZPATRICK, Kaliegh TREMB/04 
66 2022717 LAPIERRE, Oceane MTHAB/04 
 
04-03-17 / SKI LA RESERVE LISTE: SF8 / 3 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DONNÉES TRAITÉES PAR SPLIT SECOND SOFTWARE CHRONOMÉTRAGE TAG HEUER CP 520 
U14F / ROSSIGNOL / PLAISIRS GASTRONOMIQUES 
ALPINE CANADA ALPIN  
 
COURSE INVITATION U14 LA RESERVE (F)  
 
CODEX ACA No.  
CLUB DE SKI LA RESERVE 4 MARS 2017 
SKI LA RESERVE DIVISION LAURENTIENNE 
-------------------------------------------------------------------------------- 
 
RG No No CONCURRENT--------------------- 1e 2e TEMPS 
BIB ACA NOM et PRÉNOM NAT/AN MANCHE MANCHE TOTAL  
 
ABANDONS (DNF) MANCHE 1 
 
20 2024140 OCANA-LAVOIE, Carisa STSAV/03 
136 2027032 FORTIN, Alice MORIN/03 
8 2022207 MAJOREL, Laura STSAV/04 
98 2024201 TETREAULT, Mariane BLEUE/03 
88 2025861 LEVAC, Raphaelle BLEUE/04 
17 2019788 PERRIER, Axelle RESER/03 
 
DISQUALIFIÉS MANCHE 1 
32 2022155 MAJOREL, Ines STSAV/04 Gate 44 
89 2022850 LONGPRE, Laurence TREMB/04 Gate 17 
83 2019353 FAUCHER, Frederique MORIN/04 Gate 7 
16 2016909 CHAMPAGNE, Kimily VSC/04 Gate 4 
18 2019422 YANSOUNI, Emilie MORIN/03 Gate 13 
37 2021268 FAYOLLE, Aude-GabrielleTREMB/04 Gate 4 
69 2024204 HOVINGTON, Beatrice BLEUE/03 Gate 44 
 
NOT PERMITTED TO START 2nd RUN 
 
ABSENTS (DNS) MANCHE 2 
 
ABANDONS (DNF) MANCHE 2 
9 2020669 LEBLANC, Beatrice STSAV/04 
124 2024103 LAJEUNESSE, Marion OLYM/04 
58 2020598 COTE, Stephanie STSAV/04 
12 2026949 BLUMLHUBER, Laura STSAV/03 
59 2020875 FONTAINE, Justine MTHAB/04 
 
DISQUALIFIÉS MANCHE 2 
21 2024117 DELBARRE, Emma TREMB/04 Gate 28 
 
DÉLÉGUÉ TECHNIQUE 
 
Belle Neige (CAN) 
 
 
 
 
 
 
 
 
04-03-17 / SKI LA RESERVE LISTE: SF8 / 4 
-------------------------------------------------------------------------------- 
DONNÉES TRAITÉES PAR SPLIT SECOND SOFTWARE CHRONOMÉTRAGE TAG HEUER CP 520 
U14F / ROSSIGNOL / PLAISIRS GASTRONOMIQUES 

¹ attached report
Widgets    Upload/View Logos
All results are 'unofficial'     Copyright © 2017 Split Second Sports Timing, Inc., All rights reserved